Üdvözöl a beecopedia!

Itt megtalálsz minden igazás ökos tudást!

Zöld GYIK

A leggyakoribb ökos kérdésekre kerestük meg neked a tudományos alapú válaszokat!
Miért nem fenntartható a húsfogyasztás?
A húsipar óriási környezeti terhelést jelent, jelentősen hozzájárul a klímaváltozáshoz, és kizsákmányolja az állatokat.
A világ húsfogyasztása jelenleg is növekvő tendenciát mutat annak ellenére, hogy a kutatások rendre kimutatják az iparág negatív környezeti hatásait és kizsákmányoló jellegét. Az állattartás elsősorban sokkal nagyobb föld- és vízigényű, mint az emberi fogyasztásra szánt növénytermesztés. Üvegházhatású gázok kibocsátásával hozzájárul a klímaváltozáshoz, valamint rendkívül környezetszennyező. Az állati takarmány megtermelése ráadásul erdőirtással, szállítása pedig károsanyag kibocsátással jár. Az állatokat általában nem etikus körülmények között tartják. A hús- és tejtermékfogyasztásunk drasztikus csökkentésével tehát hatalmas eredményeket érhetünk el. Az állati eredetű élelmiszerek növényi alapúra váltásával átlagosan 50%-kal csökkenthető a környezeti terhelés, ráadásul ezek az egészségre is jobb hatással vannak.
Minden bio élelmiszer fenntartható?
A bio jelző önmagában nem teljesíti a fenntarthatóság összes kritériumát.
Egy bio vagy organikus gazdaságokból származó élelmiszerről nagy valószínűséggel állíthatjuk, hogy környezettudatos választás, ugyanis a különböző vegyszerek használatának mellőzése segíti a talaj termőképességének megőrzését. Emellett pedig gyakran használnak megújuló energiaformákat és kevésbé szennyezik a környezetet. Kivételes esetekben azonban mégsem beszélhetünk fenntartható bio élelmiszerről: ha az előállító cég nem minden téren törekszik fenntarthatóságra, ha a termék állati eredetű, szállítása környezeti terhet jelent, vagy csomagolása nem környezetbarát.
Mit értünk fenntartható élelmezési rendszerek (sustainable food systems) alatt?
A fenntartható élelmezési rendszerek mindenki számára elérhetővé teszik a fenntartható és egészséges étkezést rendszerszintű változtatások bevezetésével.
A fenntartható élelmezési rendszerek amellett, hogy egészséges élelmiszerekkel látják el az embereket, mindezt gazdaságilag, társadalmilag, illetve a környezetre nézve fenntartható módon teszik. Ezt a fenntartható mezőgazdaság fejlesztésével (például a fosszilis üzemanyagok elhagyásával), a fenntartható ellátási lánc kialakításával, fenntartható étrendre biztatással, valamint az élelmiszerhulladék csökkentésével érik el. Jellemzői, hogy minden színtéren energiahatékony, nem zsákmányolja ki a munkaerőt és a természetet, a környezetre semleges vagy pozitív hatással van, klímasemleges, egészséges, valamint minimalizálja a keletkezett hulladék mennyiségét, és támogatja a 3R folyamatokat. Ilyen rendszerek kialakításához és működtetéséhez az országok kormányainak együttműködése szükséges.
Mit jelent és hogyan működik a körforgásos divat?
A divatipar már meglévő erőforrásainak újrafelhasználása: használtruha-kereskedelem, újrahasznosítás, felújítás stb.
A divatipar meglévő erőforrásainak újrafelhsználása a fenntarthatóság egyik alapköve. Ehhez már a ruhák megtervezésénél tudatosnak kell lenni, ahol időtálló, hosszú élettartamú darabok készítése a cél. Fontos, hogy acégek olyan anyagokból dolgozzanak, amelyek újrahasznosítottak vagy újrahasznosíthatóak. A gyártás során minimalizálni kell a veszteségeket, és gondoskodni a keletkezett hulladék körforgásban tartásáról (pl. újrahasznosítás, komposztálás). A körforgásnak az is része kell, hogy legyen, hogy a forgalmazó lehetőséget biztosít a termékek visszavételére. A körforgásos divatiparhoz te is hozzá tudsz járulni, ha használt ruhákat vásárolsz, egyszeri alkalomra ruhát kölcsönzöl, előtérbe helyezed a megújuló alapanyagokat, cserélgetsz a barátaiddal, megjavítod a hibás darabokat, valamint ha szelektíven gyűjtöd a textilhulladékot.
Mit tegyek a már megunt ruháimmal?
Add el, vidd el közösségi boltba, adományozd el, újítsd fel, vagy cseréld el barátaiddal.
Az általad már megunt de még hibátlan ruhákon számos módon továbbadhatsz. Egyrészt eladhatod (pl. Jófogás, Marketplace, Vinted, bolhapiac, közösségi vásár, gardróbvásár), vagy eladományozhatod a közösségi boltokban, de le is adhatod használtruha-üzletekben. Ha van rá lehetőséged, cserélj ruhadarabokat és kiegészítőket a barátaiddal és családtagjaiddal, vagy pedig adj neki új életet egy felújítással.
Miért jó a kapszulagardrób?
Fenntartható és tudatos megoldás, ráadásul megkönnyíti a mindennapi öltözködést.
A tudatos fogyasztás egyik lehetséges módja a kapszulagardrób fenntartása otthonunkban. Ez egy olyan praktikus, jól átgondolt, minimalista ruhatárat jelent, amiben időtálló, univerzális és sokoldalúan hordható alapdarabok szerepelnek. További előnye, hogy beleillik a fenntarthatóságba, ugyanis nem fogyasztunk feleslegesen impulzusvásárlások formájában. Ráadásul szükségszerűen jó minőségű ruhákról van szó, tehát a hulladékcsökkentéshez is hozzájárul. Hosszútávon pénzt és időt is spórolhatunk vele, illetve könnyebben tudunk többnapos utazásokra felkészülni. Bátran próbáld ki, és állíts össze te is a stílusodhoz és az adott évszakhoz illő kapszula gardróbot.
A témakör kidolgozás alatt áll
A témakör kidolgozás alatt áll
A témakör kidolgozás alatt áll
Forrás:
Tudományos forrás:
Méh több

Március

i szezonális növények

Csak azokat az alapanyagokat mutatjuk meg, melyekből alacsony lábnyomú ételt készíthetünk.
Méh több

Ajánlj nekünk receptet!

Sikeres beküldés!
2 napon belül felvesszük veled a kapcsolatot!
Hoppá, valami hiba történt. Próbáld meg újra, vagy írj emailt!